Aktualność

24
maja 2021

 

W Gdyni stanie pomnik inż. Tadeusza Wendy, budowniczego portu. Pomnik zostanie odsłonięty w setną rocznicę rozpoczęcia budowy portu w Gdyni tj. 29 maja 2021 r. rozpoczynając obchody roku Tadeusza Wendy.

 

Rada Miasta Gdyni dla upamiętnienia 95. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich i 100. rocznicy rozpoczęcia budowy portu ustanowiła rok 2021 rokiem Tadeusza Wendy. Obchody tego święta rozpoczną się od odsłonięcia pomnika inżyniera, który stanie na Molo Rybackim. Odlaną z brązu 2,8 m rzeźbę przedstawiającą inżyniera stworzyło małżeństwo - Maciej i Aneta Jagodzińscy-Jagenmeer.

– To postać bardzo szczególna, bardzo zasłużona dla budowy portu. Najczęściej, gdy mówimy o porcie, wracamy do postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był wizjonerem, politykiem, on zapewnił odpowiednie decyzje polityczne dla budowy portu i to, co najważniejsze – finansowanie. Jednak inżynierem, który wytyczał kanały portowe i planował budowę bardzo nowoczesnego portu, był właśnie Tadeusz Wenda. Stąd też inicjatywa, by przypomnieć tę postać i w szczególny sposób ją upamiętnić – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podczas konferencji prasowej dot. obchodów roku Tadeusza Wendy.

Po odsłonięciu pomnika zaplanowano dwa koncerty. O godz. 16.30 w Muszli na pl. Grunwaldzkim orkiestra pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka wykona polskie i światowe standardy z lat 20. i 30. XX wieku. Natomiast o godz. 19.00 na molo Rybackim jeśli sytuacja epidemiczna i rządowe obostrzenia pozwolą na organizację koncertu, artyści związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku zagrają interpretacje jazzowo-elektroniczne znanych szlagierów słuchanych przez budowniczych portu.

 

Miasto Gdynia przygotowało również dwa konkursy. Konkurs organizowany razem z Portem Gdynia „Śladami Tadeusza Wendy po Porcie Gdynia” poświęcony jest tematowi budowy portu i miasta. Do wygrania jest unikalna wycieczka po gdyńskim porcie. Laureaci odwiedzą miejsca na co dzień niedostępne dla mieszkańców. Zaplanowano również konkurs fotograficzny na kreatywne pokazanie monumentu i miejsca, na którym stanie pomnik.

 

Muzeum Miasta Gdyni przygotowało stronę internetową poświęconą bohaterowi roku: tadeuszwenda.pl . Na stronie zamieszczone zostały materiały dokumentujące życie i dorobek twórczy inżyniera. Informacje zostały opatrzone bogatą dokumentacją fotograficzną, również zdjęciami wykonanymi przez Tadeusza Wendę, który uwieczniał postępy prac przy budowie portu.

 

W czerwcu są planowane spacery pod hasłem: Spaceruj z historią! – Śladami Tadeusza Wendy. Muzeum Miasta Gdyni przygotowuje także specjalną ofertę edukacyjną, dzięki której młodzi ludzie zgłębią historię początków naszego miasta. Karty pracy dla szkół podstawowych „Być jak Tadeusz Wenda!” będą dostępne online pod koniec wakacji.